Přeskočit na obsah

Do Hluboké na festival už po devatenácté

Pravidelní návštěvníci našich stránek dobře vědí, že mezinárodní filmový festival VODA MOŘE OCEÁNY, mezi jehož sponzory již řadu let patří také EDIKT a. s., je soutěžní přehlídkou dokumentárních filmů o všem, co nějak s vodou souvisí, s cílem inspirovat diváky k tomu, aby každý člověk aspoň trochu pomohl zmírnit negativní dopady globálních změn a nešetrného zacházení s vodou.

Letos nabídne divákům 25 soutěžních filmů z devíti zemí světa. A protože se zahájení letošního ročníku už nezadržitelně blíží, festival zahajuje zítra a bude probíhat až do neděle 18. září, podívejme se alespoň na výseč letošní nabídky.

Mezi soutěžními filmovými snímky bude těžké vybírat. Vůbec prvním promítaným snímkem bude film Hugo Habrmana „Ostrovy Malajsie“, který nám přiblíží nejenom život tamních obyvatel, ale zavede nás i pod hladinu Suluského moře a do jedné z nejkrásnějších podmořských rezervací na světě. Zajímavou a tak trochu dobrodružnou podívanou zase slibuje snímek Madeleine Gerry z Velké Británie nazvaný „Vraky na dně oceánů: Srážky na moři“. Film se věnuje průzkumům vraků, které přiblíží poslední okamžiky ztroskotaných lodí a osud jejich posádek. Rybím farmám je zase věnován film Fransouze D´Hervé Carbiéra, který vychází z faktu, že od roku 2014 konzumujeme více ryb chovaných uměle, než ulovených v mořích a řekách. Vzrušení dozajista nabídne snímek „Tajemství oceánů: Pověsti o Atlantidě“. Autoři, kterými jsou Anthony Barwell a Simon Raikes, svým filmem hledají odpověď na otázku, zda se už podařilo objevit dlouho hledané důkazy o civilizacích ztracených pod hladinou oceánů. Na svět podmořských monster a podivných tvorů zase míří film Francouze Bertranda Loyera s názvem „Stanou se hlavonožci vládci moří?“ A tak bychom mohli pokračovat dál.

Je to jen maličká ochutnávka toho, co vše pro návštěvníky festivalu pořadatelé připravili. Být jedním z návštěvníků se tedy rozhodně vyplatí. Srdečně jsou zváni všichni a každému z nich pak patří oznámení, že tradiční mezinárodní filmová přehlídka je i tentokráte na Hluboké zdarma.  

Stejně jako filmové snímky jsou pravidelnými návštěvníky očekávány také doprovodné programy, které festival každoročně zdobí.

Z doprovodných akcí vybíráme vernisáže několika výstav, ať to je výstava obrazů s názvem Voda není samozřejmost, prezentace fotografií Václava Šilhy přinášející snímky autora z cest napříč šesti kontinenty nebo výstava snímků Richarda Jaroňka pod názvem Unique Nature.