Přeskočit na obsah

Hluboká hostila filmovou přehlídku již po osmnácté

Třetí zářijový víkend patřil na Hluboké již XVIII. ročníku mezinárodního filmového festivalu „Voda, moře, oceány“. EDIKT a. s. tradičně patří mezi partnery této přehlídky dokumentárních filmů a řada zaměstnanců firmy se za léta spolupráce s organizátory festivalu stala vděčnými a vnímavými diváky.

Letošní ročník specializované filmové prezentace snímků zabývajících se světem sladkých i slaných vod a děním ve světě, které se odehrává ať již pod vodou, na hladině, či březích vodních toků, jezer nebo v přímořských oblastech po celé planetě, nesl jako hlavní téma Život a plasty ve vodě. Samotná tato skutečnost upozorňující na pokračující a stupňující se negativní roli upotřebených plastů znečišťujících sladkovodní i slané vody našla přímý odraz třeba v dvoudílném dokumentárním snímku „Planeta se topí v plastech“ dokumentaristy z Velké Británie Toma Watta – Smitha.

Bohatý program divákům však nabídl i další zajímavé filmy. Patřil mezi ně například nejnovější snímek prezidenta festivalu Steva Lichtaga nazvaný „Stingl – Malý velký Okima“. Jednalo se o filmový náhled do života světově uznávaného spisovatele, cestovatele a etnografa JUDr. PhDr. Miloslava Stingla. Poněkud podobný motiv měl i film Andrey Sedláčkové „Můj otec Antonín Kratochvíl“. V tomto snímku světově uznávaný fotograf, držitel 4 cen World Press Photo, který fotil hvězdy i válečné konflikty, Antonín Kratochvíl poutavě vypráví svému synovi Michaelovi o emigraci, francouzské cizinecké legii, švédském kriminále a jiných zážitcích svého dobrodružného života.

Mezi nejzajímavější snímky se zařadil také dokumentární film „Zátah na Escobarovy hrochy“ anebo snímek reprezentující slovenskou produkci od Braňa Molnára „Hľadám Dunaj“ a také dílo Rakušana Petra Lederhilgera „Voda a sucho“ a mnoho dalších.

Jak již bývá u tohoto festivalu zvykem, návštěvníkům byla nabídnuta možnost shlédnout řadu tematických výstav, či zúčastnit se mnoha přednášek a besed. Novinkou pak byla skutečnost, že některé z nich byly určeny studentům a byly živě streamovány do středních škol po České republice.