Přeskočit na obsah

Nádraží v Horažďovicích jsme vrátili lesk

Nádražní budova v Horažďovicích v novém kabátě slouží svému účelu již nějaký pátek, ale stačí se podívat na doprovodný obrázek a čtenář pochopí, proč jsme na odvedené dílo pyšní.

Železniční zastávka na trati Horažďovice – Klatovy již něco pamatuje, vždyť také byla zprovozněna již v roce 1888! Vzhled nádraží, na který si cestující ještě dobře pamatují, pochází z počátku minulého století. Projekt rekonstrukce tak z jedné strany počítal s nezbytnou modernizací v duchu požadavků současné architektury, avšak s nepřekročitelnou podmínkou uchování původní podoby!

EDIKT a. s. se do prací pustil s cílem nádraží vrátit nejen původní šarm, ale i přizpůsobit jeho zázemí současným požadavkům uživatelů. Jako první přišla na řadu reprofilace fasády, následně pokračovaly práce spojené s výměnou střešní krytiny včetně degradovaných tesařských prvků krovu a došlo i na vyzdění nových komínových těles. To se zdařilo do poloviny prosince minulého roku.

V průběhu zimy se pracovalo na vnitřních prostorách. Postupně tak vznikly tři zmodernizované bytové jednotky v patrech a v přízemí pak nová čekárna pro cestující s bezbariérovým přístupem, nové toalety, dopravní kancelář, výdejna jízdenek a také prostory pro komerční využití. Ve finální fázi proběhly práce na zpevněných plochách kolem celého objektu. 

Renovovaná budova osobního nádraží byla slavnostně uvedena zpět do provozu. A co nás potěšilo nejvíce? Skutečnost, že ze strany Správy železnic i samotného města Horažďovice je námi provedené dílo hodnoceno velmi kladně.

Autor článku: Vítězslav Princ