Přeskočit na obsah

V Budvaru jsme postavili strop děravý jako ementál

Společnost EDIKT se po 3 letech vrátila do areálu českobudějovického Budvaru. Pivovar tam zahájil výstavbu zcela nového objektu pro umístění zbrusu nové technologie. Úkolem našich zaměstnanců se při realizaci tohoto díla stala výstavba ne tak docela obyčejné stropní desky.

Stropu, který jsme v Budvaru vybudovali, se říká ementálový. Proč? Připomíná stejnojmenný sýr s velkým počtem děr. Těch je celkem šestnáct. V místě kruhových útvarů budou po odbednění osazeny na ocelové platle cylindrokónické tanky sloužící ke kvašení piva, jejichž spodní kónusová část bude pronikat skrz tento otvor a pod stropem bude tank napojen na stáčecí technologii pivovaru. Hmotnost každého takovéhoto technologického tanku je včetně opláštění a příslušenství 17,5 t a hmotnost náplně je cca 300 tun.

Až na ty poměrně veliké otvory se ale jedná o klasickou nosnou monolitickou železobetonovou stropní desku, osazenou na nosných železobetonových sloupech. Deska je staticky řešena tak, aby přenesla veškeré zatížení od technologie.

Stavbu jsme zahájili v druhé polovině letošního července. Začali montáží bednění. Následovalo vyvazování armatury a začátkem října jsme začali s konečnou betonáží. Po odbednění stropu jsme se přesunuli dolů, abychom zabetonovali podlahu. Nyní musíme počkat, až dojde k instalaci oněch tanků jejich dodavatelem dne 10. 11. 2020. Až bude hotovo, čeká nás střešní plášť. Střecha objektu je navržena jako jednoplášťová rovná s 2 procentním sklonem směrem ke vpustím pro odvod dešťové vody. Tvoří ji parotěsná fólie asfaltového typu. Ta je natavena k napenetrované hlavní nosné desce. Tepelná spádová izolace bude provedena v min. tloušťce 250 mm a jako vrchní krytina se použije hydroizolační PVC fólie ukotvená k podkladu.

Až bude střecha dokončena, čekají nás uvnitř omítky, dlažby a obklady.

Práce na realizaci tohoto projektu máme před sebou ještě dost. Nicméně, výstavbou ementálového stropu jsme získali další novou zkušenost a jsme přesvědčeni, že celé dílo odevzdáme v té nejvyšší možné kvalitě a včas.